Yaşam

Filmlerde Göründüğü Gibi Değil: Orta Çağ’da Seks Nasıldı?

Orta Çağ’da cinsel ilişkiler gibi Game of Thrones vs. Dizilerde/filmlerde anlatıldığı gibi miydi? Aşırı şiddet ve ensest unsurları yaygın mıydı? O zamandan beri ne değişti? anlattık… ?

Kaynak:https://www.historyextra.com/period/m…

Orta Çağ’da cinsellik ya çok şiddetli ya da bastırılmış arzular olarak tanımlanır. Peki gerçekten nasıldı?

Yazar ve tarihçi Dr. Katherine Harvey, durumun hiç de dizi/filmlerde anlatıldığı gibi olmadığını söylüyor. Geriye doğru Game of ThronesOrtaçağ toplumlarının bazı fantastik yorumlarla ağır bir şekilde cinselleştirildiği ya da aşırı şiddet uyguladığı ya da ensesti normalleştirdiği algısını anlatıyor.

Filmlerdeki bekaret kemeri gibi eşyalar da bu algının birer örneği…

Harvey, Orta Çağ’daki cinsel ilişki ile günümüzün cinsel ilişki anlayışı arasında birçok benzerlik olduğunu söylüyor.

Böyle bir konuyla ilgili birden fazla tarihsel kanıt, sıkı sıkıya kapalı kapılar ardında kalıyor ve bizi, işler ters gittiğinde ne olduğunu ayrıntılarıyla anlatan kilise veya mahkeme kayıtlarına güvenmeye zorluyor.

“Bu kayıtlar genellikle günlük gerçeklikten daha kasvetli bir tablo çiziyor” diyen Harvey, bu açıdan bakıldığında ortaçağ toplumunun bizimkinden farklı göründüğünü sözlerine ekledi.

“İncil’deki Adem ve Havva hikayesinde, seks doğası gereği günahtır. Bu, elbette, ortaçağ insanları için gerçekten önemli bir olaydır.”

Kilisenin iffet ve cinsel saflığa takıntılı olmasının nedeni budur. Orta Çağ’ın sonlarında, bakire aşıklara ve Meryem Ana’ya yoğun bir şekilde odaklanıldı.

“Ama ortaçağ evliliklerinde, her iki tarafın da aynı fikirde olması ve eşinizi sevmeniz önemliydi.”

Toplum, eşler arasındaki büyük yaş farkından rahatsız olur.

“Eşlerinin cinsel yetersizliği nedeniyle boşanmak isteyen eşlerin mahkeme kayıtları ile cinsellik günlük hayatta önemli bir rol oynamaya başladı.”

Zamanla insanlar bu bahis hakkında toplum içinde konuşmaktan korkmamaya başladılar.

“Mizahı dengelemek ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olmak için seks önemli kabul edildi.”

Sanırım Orta Çağ insanları günümüzün sorunları gibi şeylerle uğraşıyorlardı. Muhtemelen Kilise’nin fikirleri, çevresel faktörler ve bazı tıbbi teoriler bugün değişmiş olabilir, ancak yine de bulmayı umduğumdan daha fazla benzerlikle karşılaştım.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlara git…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu